Dachy solarne łączą w sobie funkcję pokrycia dachowego i paneli fotowoltaicznych, stanowiąc doskonałe połączenie estetyki i zrównoważonej energii. Działają na czystej i odnawialnej energii, zachowując jednocześnie tradycyjny wygląd dachu.
Proces budowy dachów słonecznych rozpoczyna się od podstaw. Nie są to panele solarne, które nakłada się na dachówkę, a jest to dach wykonany w całości z paneli solarnych i nie ma w nim żadnej nakładki ponad to, co jest ze szkła.
Dachy solarne są bezpieczne pod kątem dachowym. Za szczelność pokrycia odpowiada warstwa wodoodporna, a za wytrzymałość warstwa montażowa, to właśnie ona wzmacnia całą konstrukcję.
Dachówki solarne można zamontować na już istniejących dachach. Jest możliwość wymiany części lub całości pokrycia jak również można zbudować kompletny dach solarny od podstaw.
Kluczowym plusem takich dachów jest dopełnienie estetyki domu. Coraz więcej ludzi zwraca uwagę na design, a z dachami solarnymi można połączyć wygląd z dokładnie taką samą funkcją, jaka jest w przypadku paneli fotowoltaicznych. Rozmiary mogą być zbliżone do tradycyjnych dachówek, jak i mogą być większe, więc każdy znajdzie dla siebie dachówkę, która idealnie wpiszę się w nowoczesną stylistykę domu.
W parze z estetyką, mamy poczucie bezpieczeństwa. Dzięki możliwości generowania własnej energii, jesteśmy chronieni przed skokami napięcia oraz od niespodziewanego wyłączenia prądu, jak mamy to w przypadku przyłączenia energetycznego. To z kolei gwarantuje, że jesteśmy w posiadaniu zaufanego źródła energii, nawet wtedy, gdy prądu zabraknie w całej okolicy.
Dach solarny zbudowany jest tak, aby wytrzymać różnorodne warunki pogodowe, w tym ulewne deszcze, silne wiatry, a nawet gradobicia. Zabrudzone i zaciemnione elementy nie wpływają negatywnie na ilość pozyskiwanej energii. Dzięki wytrzymałej konstrukcji możemy być spokojni, niezależnie od pogody za oknem.
Kolejnym, bardzo komfortowym rozwiązaniem jest to, że do dachów solarnych mamy możliwość podłączenia aplikacji, która pozwala nam monitorować produkowanie i zużycie energii w czasie rzeczywistym. Dane te pozwolą nam optymalizować wydajność naszego układu fotowoltaicznego.
Koszty dachów solarnych w porównaniu do paneli fotowoltaicznych.
Cena takiego dachu jest z pozoru dość wysoka ponieważ przy niewielkim budynku średniej wielkości jest to kwota powyżej stu tysięcy złotych.
Montaż dachu solarnego jest droższy od montażu paneli fotowoltaicznych, dlatego, że technologia ta jest stosunkowo nowa, a producentów póki co – niewielu. To również może się zmienić, jak w przypadku paneli fotowoltaicznych, w przypadku dachów solarnych warto pamiętać, że unikamy innych kosztów, takich jak zakup i montaż dachówki ceramicznej.
Jeśli chodzi o wydatki, trzeba pamiętać, że w niedalekiej przyszłości każdy dom będzie miał obowiązek montażu paneli fotowoltaicznych jakie wielu w tym momencie już posiada, a pod tymi panelami musimy jeszcze wykonać i zapłacić za pokrycie dachowe. W przypadku dachów solarnych mamy rozwiązanie dwa w jednym. Jeśli podliczymy to sobie na koniec, to ta różnica jest niezauważalna, a czasami jest nawet na naszą korzyść. To już zależy od nas, czy planujemy kupić najtańszą dachówkę i pokryć ją panelami fotowoltaicznymi, czy dachówkę z wyższej półki. W tym wypadku dach solarny może być tańszy niż kombinacja drogiej dachówki pokrytej panelami solarnymi.
Oczywiście pozostaje jedno bardzo ważne pytanie. Kiedy zwróci się inwestycja w dach solarny?
Na dany moment trudno stwierdzić, jaki to będzie okres, ponieważ, jak to było wspomniane wcześniej, ta technologia jest stosunkowo nowa, a producentów niewielu. Zależy to również od powierzchni domu, pogody, jak dom jest położony, jak wyeksponowany jest dach, który wytwarza energię elektryczną itd. Nie można zatem określić tutaj dokładnego okresu zwrotu. Jeśli jednak mówimy o budynku średniej wielkości, to szacowany okres zwrotu może wynosić około dziesięciu lat.
Czy warto inwestować w dach solarny?
Panele fotowoltaiczne i dachy solarne obniżają rachunki za prąd, lecz ten drugi wyróżnia się przede wszystkim większą efektywnością. Dach solarny oferuje rozwiązanie bardziej kompletne, zdolne zaspokoić, lub nawet przekroczyć zapotrzebowanie energetyczne domu. Aby osiągnąć podobne korzyści w przypadku paneli, trzeba pokryć nimi cały dach, jednak trzeba pamiętać, że duża ich ilość może znacznie obciążyć konstrukcję budynku i wpłynąć negatywnie na jego estetykę zewnętrzną. Z dachem solarnym, możemy również zainstalować pompę ciepła i system ogrzewania elektrycznego, co zapewni nam efektywne ogrzewanie i pozwoli oszczędzać na rachunkach.
Dodatkowo dach solarny jest znacznie lżejszy niż panele fotowoltaiczne, co przekłada się na mniejsze obciążenie konstrukcji budynku. Proces montażu jest również bardzo szybki, trwający zaledwie 3-5 dni, dzięki zastosowaniu lekkich materiałów i specjalnych systemów mocujących. To szybkie i efektywne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się korzyściami z energii słonecznej bez zbędnych opóźnień i dodatkowych kosztów. Bezramkowe jednolite pokrycia dachów, wykonywane z modłów fotowoltaicznych, idealnie współgrają z każdą elewacją.
W perspektywie przyszłości istnieje możliwość, że obok domu będziemy mogli umieścić carport, który wykorzystując zgromadzoną energię ze źródeł odnawialnych będzie służył jako źródło energii do ładowania naszych elektrycznych pojazdów.
Nowe technologie zakładają, że w konstrukcji dachów solarnych pod panelami fotowoltaicznymi zamocowane zostaną dodatkowe panele, zdolne przekształcać ciepło zbierane ze szkła panelu. Dzięki temu będziemy w stanie wykorzystywać tę energię do podgrzewania wody użytkowej, czy też do wytwarzania ciepła. To perspektywa, w której nasze domy i pojazdy elektryczne współpracują, korzystając z energii słonecznej w bardziej wszechstronny sposób.
Na polskim rynku dachów solarnych dostępne są różnorodne firmy, takie jak SOL ROOF, Sunroof czy Myroof. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie zbadać doświadczenie, referencje klientów oraz oferowane rozwiązania przez każdą z firm. Porównanie ofert pod kątem kosztów i usług pomoże w wyborze odpowiedniego partnera do instalacji dachów solarnych.
Co wy sądzicie o dachach solarnych?
Jesteś zainteresowany najnowszymi wydarzeniami i targami z branży? Przejdź do naszej zakładki WYDARZENIA!
Obserwuj nas też na Instagramie żeby bliżej nas poznać i być na bieżąco!!!
Przejdź do zakładki AKTUALNOŚCI by zobaczyć więcej artykułów.